63/100 Przerwa zimowa to…

63/100

Przerwa zimowa to nie tylko czas oczekiwania na powrót najlepszej ligi piłkarskiej na świecie. Jest to także okres, w którym otwarte jest okno transferowe, więc emocje związane z przeżywaniem fantastycznych wydarzeń sportowych zostają zastępione tymi, powodowanymi plotkami i ruchami transferowymi. Z tego powodu, co poniedziałek, aż do zamknięcia okna, będzie pojawiał się spis dokonanych i potwierdzonych mniej lub bardziej oficjalnie ruchów z i do klubów,

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK — tutaj mamy znaczące wzmocnienie, gdyż klub pozbył się Marko Poletanovicia, zwanego pieszczotliwie Poleżanoviciem. Serbski pomocnik z bogatym, jak na standardy Ekstraklasy, CV (zawsze groźny belgijski Gent) miał być filarem środka pola Jagiellonii. Skończyło się to tak, że w klubie z Podlasia preferowano nawet grę Kwietniem. Na chwilę obecną Poletanovic wybiera się na bezrobocie, być może przygarnie go jakiś inny polski klub, jednak na razie o niczym takim nie wiadomo.
LECH POZNAŃ — na razie, oprócz pościągania masy piłkarzy z wypożyczeń, w Kolejorzu doszło do tylko jednego znaczącego ruchu transferowego. Kolejnym wychowankiem poznańskiego klubu, który poszedł do lepszej piłkarsko ligi, by kontynuować swój rozwój stał się Dawid Kurminowski. Napastnik, będący do tej pory wypożyczony do słowackiej MŠK Žiliny, został przez ten klub wykupiony na stałe za 250 tysięcy euro. Gratulujemy i życzymy udanych występów w europejskich pucharach.
LECHIA GDAŃSK — na razie najlepszą wiadomością transferową dla Lechitów jest to, że nie pojawiła się jeszcze żadna znacząca oficjalna wiadomość. Póki co, jedynym zawodnikiem, który opuścił klub, jest Daniel Mikołajewski, pomocnik, który nie wywalczył sobie miejsca w składzie drużyny z Gdańska, mimo posiadania statusu młodzieżowca. Piłkarz zasilił Raków Częstochowa. Oczywiście, od dawna już huczy od plotek dotyczących odejść i ewentualnych wzmocnień, z Filipem Starzyńskim na czele, ale na razie jest względna cisza.
ŁKS ŁÓDŹ — w przypadku tego klubu już dokonano dwóch wzmocnień na kluczowej dla łódzkiego klubu pozycji, jaką jest środek obrony. Po pierwsze, z Zagłębia Lubin sprowadzono Macieja Dąbrowskiego, a więc piłkarza, który jeszcze niedawno reprezentował barwy Legii Warszawa, zaliczając po drodze jeden z najbardziej spektakularnych zjazdów w naszej piłce. Po drugie, jego nowym kolegą w formacji będzie Carlos Moros Gracia, kolejny Hiszpan w naszej lidze, wychowanek Valencii, tym razem odnaleziony w Szwecji, gdzie spadł z ligi, grając w GIF Sundsvall.
POGOŃ SZCZECIN — a więc teraz o najbardziej spektakularnym transferze. Napastnik Adam Buksa zamienił Szczecin na USA i za 4,5 miliona euro przenosi się do występującego w MLS New England Revolution. Ponadto, z klubem pożegnał się Iker Guarrotxena, piłkarz znany głównie z tego, że nie wiadomo jak wypowiedzieć jego nazwisko i z tego, że nie wiadomo dlaczego, ale pozwolono mu grać ze wstrząśnieniem mózgu.
RAKÓW CZĘSTOCHOWA — w tym klubie doszło do ciekawej wymiany na pozycji prawego wahadłowego. Klub opuścił Michał Skóraś, wezwany z wypożyczenia do swojego macierzystego Lecha Poznań. W zamian Raków ściągnął Frana Tudora, byłego piłkarza Hajduka Split, w którym nawet, co ciekawe, grał regularnie, więc nie zapowiada się, żeby był to kolejny przypadek szrotu. Dodatkowo, jest też Daniel Mikołajewski z Lechii, o którym pisałem wcześniej, mający prawdopodobnie zastąpić Skórasia w spełnianiu obowiązku gry młodzieżowcem.
WISŁA KRAKÓW — zapowiadana od miesięcy ofensywa transferowa Wisły rozpoczęła się od ściągnięcia siedemnastego środkowego pomocnika, Kazacha Gieorgija Żukowa. Ciekawe, skąd mieli na to pieniążki?
WISŁA PŁOCK — z kronikarskiego obowiązku należy napisać, że do tego klubu dołączył tylko napastnik GKS Bełchatów, Dawid Kocyła. Dawid ma 17 lat, więc prawdopodobnie na debiut w Ekstraklasie będzie musiał sobie jeszcze trochę poczekać.
ZAGŁĘBIE LUBIN — Miedziowi na razie wolą pozbywać się piłkarzy, niż ich sprowadzać. Klub opuścił wspomniany wyżej Maciej Dąbrowski, a także Asmir Suljić, z którym Zagłębie rozwiązało kontrakt po zaledwie jednej rundzie. Jako ciekawostkę można dodać, że Asmir ma za sobą jeszcze lepszą przygodę w polskim klubie, gdyż zdążył już zaliczyć Wisłę Kraków, rozwiązując umowę jeszcze przed startem ligi.

Nie ma nic złego w pasjonowaniu się polską piłką ʕ•ᴥ•ʔ

#ekstraklasajestokay #ekstraklasa #pilkanozna